Отворен 6. „Малински Фото Фестивал“ во Куманово


По шестти пат, денеска, во Куманово е отворен  „Малински фото фестивал“ во организација на Фото Клуб Куманово. Првата од неколкуте изложби на програмата на фестивалот беше отворена во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ насловена „Круг“.

-Како прв фотограф во Куманово, Малински ни пренесува историско – културен капитал од едно време во кое се испреплетуваат носталгијата, радоста, чувството за припадност и поменот кон она од што сме се отуѓиле и кое времето ни ги бледи сеќавањата. Малински е раскажувач, активен опсервер на реалноста, реалноста која тој успева да ја авторира, на тој начин што ја мултиплицира и модифицира, рече Жаклина Стефановска, од Фото клуб Куманово на отворањето на изложбата.

Освен оваа изложба, во трите фестивалски дена ќе бидат презентирани фотографии од Фото кино клуб „Параќин“ од Србија и Фото клуб „Формат“ од Чачак. Денеска беше отворена и изложбата на делата од основните училишта „Кочо Рацин“ и „Крсте Мисирков“, самостојни изложби на Јан Вало и Жаклина Стефановска, интернацоналната „Игра“.

Фестивалот е поддржан од Министерството за култура и е дел од програмата „500-тини години постоење на Куманово“.


Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]

Бизнис

Туристичките работници не отстапуваат од ултиматумот за превозот и платите

Скопје, 10 август 2020 () – Ослободување на превозот од досегашниот протокол од 50 на 100 проценти капацитет и субвеционирање на плати е ултиматумот кој го поставија туристичките агенции до 15 август. Туристичките работници бараат […]

Многу опции за парламентарно мнозинство и нова влада, пролонгирањето неповолно за ЕУ-интеграцијата - МИА
Вести

Уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Скопје, 10 август 2020 () – Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии за формирање ново парламентарно мнозинство и понатаму без официјална потврда за евентуален договор. Тоа треба да биде направено најдоцна до петок кога истекува десетдневниот […]