ММИ бара враќање на лиценцата


Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи од Здружението ММИ-Скопје бараат да им се врати лиценцата и од министерот за култура Хусни Исмаили бараат средба за да  го запознаат со нивните права кои, како што наведуваат во отворено писмо, Министерството за култура речиси четири години не презема ништо да ги заштити.

-Се чувствуваме оштетени. Во време кога продажбата на плочи и цедиња е драстично намалена, единствено ни останува да живееме од хонорарите што ги добиваме од авторските и сродните права. И тоа не ни го дозволува државата. Немаме заштита на правата, тоа еден период го остварувавме, но за жал, речиси четири години му е одземено правото на нашето Здружение ММИ-Скопје да ги штити нашите права, пишува во писмото на ММИ.

Велат дека очекуваат брза реакција од министерот за култура и враќање на лиценцата на ММИ-Скопје во најкус временски рок.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]