Министерот за култура Исмаили се сретна со индонезиската амбасадорка, Сри Астари Рашид


Можноста за интеркултурна соработка меѓу двете земји, како и за поголема посветеност на двете страни за постигнување на целите беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу министерот за Култура Хусни Исмаили и амбасадорката на Република Индонезија во земјава, Сри Астари Рашид со седиште во Софија.

Настанот, информираат од Министерството за култура, се одржа како дел од одбележувањето на 20-годишнината од основањето на дипломатските односи со Индонезија.

-Иако земјите во последно време немаа некоја значајна активност, со ангажирање на двете страни ќе се прошири и интензивира интеркултурната соработка со Индонезија, задача што ќе се постигне со потпишување на меѓудржавните документи, соопшти Министерството за култура.

Во 2013 година на концертите во Индонезија присуствуваше Национална опера и балет во најпрестижните концертни сали во Џaкарта, каде што настапуваа и светските познати солисти.

Односите со Индонезија се карактеризираат со висок степен на пријателство и меѓусебно разбирање. Република Северна Македонија, дипломатски, ја покрива Република Индонезија преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Република Индија.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]