Министерот Адеми се сретна со претседателот на МАТУСИТЕБ Емин


Скопје, 4 јули 2018 – Министерот за култура Асаф Адеми денеска се сретна со претседателот на Сојузот на турски невладини организации во Македонија (МАТУСИТЕБ) Хусрев Емин.

Како што соопшти Министерството за култура, делегацијата на МАТУСИТЕБ му ја честиташе на министерот неговата функција и го информираше за своите активности.

На средбата било разговарано за понатамошна соработка меѓу Министерството за култура и МАТУСИТЕБ. Министерот Адеми посочил дека еден од приоритетите на Министерството е поддршката на невладините организации од областа на културата.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*