Изложба на Живко Поповски Цветин по повод ИлинденИзложба на Живко Поповски Цветин по повод Илинден - МИА

Скопје, 2 август 2020 () – По повод празникот Илинден уметникот Живко Поповски Цветин се претстави со изложба од десет дела насловена „Илинден – 10 дена Крушевска Република, 10 цвеќиња на мирот“.

-Пред 30 годинин имав изложба „10 цвеќиња на мирот за 10 дена Крушевска Република“ кои ги подарив на Музејот во Крушево. Во 2017 исто така имав изложба со уште двајца сликари и една ликовна работилница, при што на Музејот му подарив 23 слики што се врамени и изработен е каталог за нив, постаква која може да се изложува по училишта, домови на културата итн., вели уметникот Цветин.

Годинашната изложба во услови на пандемијата е поставена на неговиот балкон во Капиштец, а ќе трае 10 дена.


Изминатата недела 705 нови позитивни со коронавирус, за 10,8 проценти помалку од претходната - МИА
Вести

Нови 163 случаи со Ковид-19, седум починати, оздравени 132 пациенти

Скопје, 16 септември 2020 () – Нови 163 случаи со Ковид-19 од направени 1.721 тестирање, седум починати и 132 оздравени пациенти, регистрира Министерството за здравство во последните 24 часа. Од новорегистрираните  во Скопје има 33 […]

ЕУ: Ќе помогнеме да се реши спорот меѓу Скопје и Софија - МИА
Вести

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Брисел, 16 септември 2020 () – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија […]

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести - МИА
Вести

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести

Скопје, 16 септември 2020 () – Ковид-19 предизвика и една пандемија со менталното здравје. Тоа не е нешто непознато, тоа е познато уште од сите светски кризи и економски и војни, како и здравствени кризи, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*