Изложба на дела од Меѓународната струмичка ликовна колонија


изложба на дела од Меѓународната струмичка ликовна колонија - МИА

Струмица, 11 септември 2020 () – Вечер во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ќе биде отворена изложбата на дела создадени на годинашната педесет и седма Меѓународна струмичка ликовна колонија, која се одржа минатиот месец.На колонијата учествуваа четиринаесет ликовни уметници од земјава, кои создадоа нови триесет дела во масло на платно, акрил и мозаик.

Со новосоздадените дела фондот на колонијата брои вкупно 2.600 дела, создадени од околу 1.400 ликовни уметници.

Изложбата традиционално се отвора на 11 септември, Денот на ослободувањето на Струмица.


Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*