Излезе од печат стихозбирката „Небесна геометрија“


Најновата стихозбирка „Небесна геометрија“ на македонскиот поет Андреј Ал-Асади, деновиве излезе од печат во издание на ПНВ Публикации.

Според рецензентот Ѓоко Здравевски, Андреј Ал-Асади несомнено е еден од најпрепознатливите гласови во младата македонска поезија.

– Небесна геометрија е негов трет поетски ракопис, што логично се надоврзува на претходната книга. Оваа книга изобилува со поетски слики кои ги напаѓаат читателските сетила, со свежи, неизлитени метафори, мислата патува во сфери од човековата свест до кои ретко се стигнува, таа комуницира со древни знаења. Ако му се пристапи херменевтички на овој ракопис, во него ќе се откријат референции кон источната филозофија, онаа далекуисточната, индиската, но и референции кон арапската култура, вели Здравески.

Андреј Ал-Асади е роден во 1996 година во Лондон. Дипломирал на Економскиот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Автор е на стихозбирките „Midnight Blues” и „Под дервишовото сиќе“.

За збирката раскази „Друго минато“ минатата година ја доби наградата за дебитантски прозен ракопис „Новите“. Тој учествувал на повеќе поетски читања меѓу кои и на Струшките вечери на поезијата.


Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори - МИА
Вести

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори

Скопје, 7 јуни 2020 () – Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, […]

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот - МИА
Вести

Намалувањето на бројот на заболените, по рекордот в петокот

Скопје, 7 јуни 2020 () – Сто дваесет и пет случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера, откако ден претходно во земјава имаше рекордни 180 случаи на заболени од почетокот на епидемијата. Двајца починати […]

Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]