„Езерска“, нова поетска книга од Ристо Лазаров 


Во издание на книгоиздателството ВИГ „Зеница“ од печат излезе најновата поетска книга на македонскиот поет Ристо Лазаров – „Езерска“.

Книгата содржи педесетина песни, а поговорот е на универзитетската професорка и писателка Наташа Аврамовска.

– Ова е несомнено возбудлива поетска книга чија игривост и алузивност во хармонија со лиричноста и симболичноста на пеењето ни открива мноштво нови погледи на градот што на сите ни е свој и најсвој, пишува Аврамовска.

Вести

Разрешен Јово Вангеловски, за в.д. претседател на Врховиот суд избран Фаик Арслани

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За […]

Вести

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. Точката […]

Бизнис

Дизелот поскапува половина денар, поевтинува БС 95

Бензинот Еуросупер БС – 95 поевтинува за половина денар, а за тој износ поскапуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од  ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на […]