Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола гостува во Хонг Конг


Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“-Битола гостува на светска ликовна изложба „Арт Експо 2019“ во Хонг Конг.

На изложбата претставени се дела од меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ која традиционално се одржува во Битола, и на која последниве неколку години учествуваат и млади ликовни таленти од Хонг Конг.

На Art Next Expo 2019 македонската поставка беше раководена од Елена Хаџи Антонова како претставник на „Мал битолски Монмартр“, а во делегацијата на покана од ликовното студио и организаторот беше и Татјана Крнчева долгогодишен пријател и промотор на „Малиот битолски Монмартр“.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]