Знае ли “генсекот” на СДСМ колку се 35 илјади евра – пишува Горан Момироски


Откако деновиве ја прочитав идејата на колеги за ограничување на правото на објавување колумни на една неделно или за редакциски консензус при објавување, во знак на поддршка на тие што се против предлогот, решив да пишувам по една колумна дневно, ако даде Господ понекогаш и две. Засега за објавување на колумните не морам да платам.

Спиеш ли мирно Николовски Љупчо?

Знае ли генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски дека во општината од каде што влезе во високата политика се случува неверојатна јавна набавка со државни пари во која се трошат 35 илјади евра на граѓаните.

Не се работи за патишта, згради, инфраструктура… се работи за е…а ограда, се надевам не е златна.

Општината Крива Паланка ќе потроши над 2 милиони и 100 илјади денари за поставување на ограда околу училиштето во планинското село Луке каде сега учат вкупно 4 ученици а според трендот таму за неколку години ќе нема ниту еден ученик.

Тендерот го објавил и склучил директорот на централното основно училиште Јоаким Крчовски во Крива Паланка а се однесува на подрачното училиште во селото Луке кое се наоѓа во близина на тромеѓето Македонија – Србија -Македонија.

Бизнисот во планинската област каде најпознато село е Поддржикоњ од каде доаѓа Стевче Јакимовски, го добила фирмата “Белешков Инжинеринг увоз-извоз” од Крива Паланка.

Една од најспорните работи во овој бонбона бизнис е што во стотина други селски средини со повеќе од 4 деца во Македонија воопшто нема училишта или тие се во мизерна состојба а овде само за ограда се трошат фантастични 35 илјади евра.

Продолжете со читање на expres.mk


Дерковски: Им честитам на граѓаните, изборниот ден помина одлично, со мали исклучоци - МИА
Вести

ДИК: Одѕивот до 20:45 часот 50,86 проценти

– До 20:45 часот на гласање на денешните парламентарни избори излегле 922.678 граѓани со право на глас, односно одѕивот е 50,86   проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени се податоци од 3.466 од 3.480 гласачки места. […]

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес - МИА
Вести

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес

Скопје, 15 јули 2020 () – Излезноста со оглед на целата ситуација е задоволителна, оцени попладнево претседателот на Државната избона комисија (ДИК) Оливер Дерковски на прес-конференција. До 17 часот според податоците на ДИК на гласање […]

Вести

До 17 часот во Охрид гласале 41, во Струга 30 и во Дебрца граѓани 44 отсто од гласачите

Охрид, 15 јули 2020 () – На предвремените парламентарни избори до 17 часот во Охрид на гласање излегле 41,7 отсто од лицата со право на глас. – Гласањето се одвива непречено и без проблеми, граѓните […]