Николоски:Во корумпирана држава не доаѓа „Фолксваген 

Престижниот Блумберг објави дека „Фолксваген“ и официјално ќе инвестира во Турција. Исто така, објави дека Македонија воопшто не влегла во финална фаза на одлука. Вест која речиси и да помина незабележана. Се прашувам толку ли општеството се навикна на лоши вести и неуспеси што веќе не сака да слуша за нив? Толку ли е големо разочарувањето да никој не сака да слушне уште едно? Сепак, треба и мора да се знае што се случува за да се влечат поуки за иднината и да се носат заклучоци како не треба.

А, дефинитивно не треба вака. Не треба како што оваа влада на Заев работи, односно не работи. Затоа што, како што претходно напишав на ова место, корупцијата цвета, а економијата тоне. А, треба да се знае дека деновиве „Фолксваген“ официјално објави дека својата нова голема инвестиција ќе ја отворат во Турција. Таму вложуваат фантастични една милијарда и четиристотини милиони долари, за споредба сите инвестиции во период од четири години во Македонија не можат да ја достигнат оваа бројка, отвораат над пет илјади директни работни места и уште двојно повеќе индиректни, 15 илјади семејства ќе ја најдат својата среќа, своето вработување. Ќе произведуваат над триста илјади автомобили годишно главно „пасат“ и „шкода суперб“, што сериозно ќе го зголеми бруто домашниот производ на Турција, како и девизниот прилив зашто најголем дел од нив ќе се извезуваат.

Она што е особено интересно е што во информацијата на „Фолксваген“ дадена за Блумберг се вели дека во финална фаза биле земени во предвид покрај Турција и Бугарија, Србија, Романија и Северна Африка.

Со ова „Фолксваген“ потврдува дека Македонија никогаш не влегла во финална фаза за избор, а да не зборуваме фабриката да се гради во Македонија. Така, за жал, лажеше Зоран Заев кој во јануари зборуваше дека само што не се донела одлуката, па дури и го злоупотребуваше името на канцеларката Меркел и советникот за надворешна политика Хекер. Но на лагата ѝ се кратки нозете.

И да бидеме начисто, „Фолксваген“ воопшто не ја зел предвид Македонија затоа што слушаат и знаат дека корупцијата цвета, дека фирми се рекетираат, дека им се нудат „стратешки партнери“ кои би зеле пола од фирмата за без пари, знае „Фолксваген“ дека тоне во криминал и корупција цела Влада и затоа не ни сака да размислува, а камоли да инвестира во Македонија. Затоа е потребна промена! Брзи предвремени избори по кои ќе дојде способна влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ која ќе може да ги решава проблемите. Токму затоа деновиве тргнавме на терен да слушнеме што очекува и сака народот, првпат во историјата на Македонија правиме интерактивна програма, во која пред сè ќе бидат ставени барањата и проектите кои народот ќе ги побара од нас на овие средби.

ВМРО-ДПМНЕ сака да дознае со какви проблеми се соочува народот, целта е да ги дознаеме проблемите со кои се соочуваат граѓаните, нивните семејства, по улиците, во секое село, во секој град низ цела Македонија. Разговорите за „Обнова на Македонија“ имаат цел да ги погледнеме граѓаните во очи и да дознаеме со какви маки се соочуваат и да ветиме дека заедно ќе се бориме за проблемите да исчезнат или да се намалат. Продолжува на Независен

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Независен

 


Вести

Владата одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта

Владата на денешната 7-ма седница одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици […]

Вести

Спроведување на Јанкулоска е надвор од законската процедура, смета адвокатка Алексиќ

– Адвокатка на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ  денеска пред новинарите изјави дека спроведување на Јанкулоска е надвор од секоја законска процедура од причина што таа е оневозможена  да  побара одлагање на издржувањето на казната по било кој друг […]

Бизнис и економија

Онлајн дискусија: За ефективни министри потребни се интегритет, работа и тим и вложување во администрацијата

– Три елементи се клучни за да понудиме резлтат во која било област што ја работиме – интегритет, работа и тим, потребно е и чувство дека како Министерство за одбрана сме дел од еден тим кој […]