Љупчо Златев: Колку боли вистината на Николоски?


Ниту владата, ниту министерството за здравство се ефикасни во справувањето со коронавирусот, тоа веќе го гледаат и аматери. Вонредната состојба, наместо да донесе поголема ефикасност на институциите за справување со ситуацијата беше искористена за по кратка постапка да се назначуваат судии од страна на СДСМ.

Замислете, на сред криза со вирусот од кој може да заболат и недај боже изумрат илјадници наши граѓани, некој одлучи  со укази да си поставува подобни судии а до сега да не издаде ниту еден указ поврзан со кризата. Колку треба некој да е неодговорен да го прави ова?

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, со право прокоментира дека овие укази власта ќе ги злоупотребува за да се носат закони кои се во бизнис-интерес на фамилијата Заеви. Веројатно се мисли на законот за одгледување на марихуана кој директно влијае на џебот на Заеви а не беше донесен од собранието поради блокадите на ВМРО-ДПМНЕ.

Веднаш штом човеков предупреди, очигледно некој тоа многу го заболе па Катерина Блажевска и Ивор Мицковски оркестрирано (веројатно нарачано од истиот телефон), почнаа да реагираат дека некој како хиена ја користел ситуацијата.

пишува: Љупчо ЗЛАТЕВ

Целата колумна прочитајте ја на Лидер


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]