Името го даваме, ѓубрето си го чуваме (ФОТО) – Пишува Горан Момироски


Додека јавноста се занимава дали Франција ќе нè блокира во ЕУ и дали идентитетот ќе ни биде северномакедонски или бугарски, градоначалниците на Центар и на Скопје, Саша Богдановиќ и Петре Шилегов, и службите што ги раководат „мува не ги лази“.

Најверојатно, не можат да одлучат чија е надлежноста за ѓубрето што е расфрлано до скршен контејнер кој со денови лежи ничкосан на аголот меѓу две улици пред Градски трговски центар.

За прославата организирана при отворањето на автобуска станица во подрумот на ГТЦ организираа журка со ди-џеј, потрошија илјадници евра, а сега не можат да исчистат еден обичен контејнер.

И додека го чекаме Уставниот суд да одлучи кој е надлежен за распосланото ѓубре во центарот на Македонија, идна членка на ЕУ смрди ли смрди.

Сè си мислам дека францускиот амбасадор во Скопје, Тимоние, деновиве поминал покрај овој симбол на македонскиот идентитет и на своите шефови во Париз им кажал дали Македонија е подготвена за преговори со ЕУ.

извор: expres.mk


Тестирањето на околу 800 штипски текстилни работници завршува утре - МИА
Вести

Регистрирани нови 147 случаи на КОВИД-19 и шест починати

Скопје, 4 јули 2020 () – Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*