Геровски: Недемократски и неевропски е да се поткупуваат пратеници, нели?


СДСМ, како „голема, широкограда и отворена партија“, ќе разговара за коалицирање со сите партии, освен со „структурите кои заговараат идеи различни од демократскиот и европскиот концепт“, изјави Зоран Заев за хрватскиот неделник „Национал“.

Што сака да каже Заев? На кои „структури“ мисли тој?

Едната „структура“ јасно ја посочува и во самото интервју. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ, партија за која Заев вели дека „демонстрира политики кои се спротивни од севкупниот демократски амбиент и од демократскиот правец кон кој неповратно се движи државата“. Другата или другите „структури“ кои не се по волја на СДСМ не се наведени. Но, може да се претпостави дека Заев би сакал и интегративците на Али Ахмети да ги спротивстави на неговиот „демократски и европски концепт“, за да го оствари предизборното ветување дека ДУИ ќе замине во опозиција. Се разбира, ако не успее во својата намера, човекот ќе стави рака на срце, ќе каже нешто во стилот „извини душо, извини, за моју љубав не брини“ и потоа и на Ахмети ќе му се најде место во „концептот“ на големиот европеец и демократ.

Тоа е Заев, тој филм сме го гледале повеќе пати во изминативе години…

Целатта колумна тука.


Вести

Одржана централната прослава на 1000-годишнината од основањето на Бигорскиот манастир

– Достоинствено, како што му доликува на милениумскиот јубилеј, денеска Бигорскиот манастир со централна прослава одбележа 1000 години од основањето. По пречекот на претседателот Стево Пендаровски,кој е покровител на прославата и Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски […]

Архимандрит Партениј викендов ќе биде хиротонисан во епископ Антаниски - МИА
Вести

(Во живо) Бигорскиот манастир слави 1000 години од основањето

– Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски […]

Вести

Димитров уверува дека интензивно се работи на проблемот со Бугарија, Мицкоски бара лидерска

– Сите земји членки на ЕУ се свесни, особено соседите, дека сме пред многу едноставен избор – или ќе имаме заеднички успех или ќе имаме заеднички дебакл. Земјава прави дипломатски напори да се најде излез […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*