Заев со шлаканици по Борисов!?


Доколку Скопје и Атина навистина се обединат околу името „Република Северна Македонија“  тоа е отворена територијална претензија кон Пиринскиот крај, кој географски е дел од северна Македонија, пишува авторот на написот „Три шлаканици за Борисов“ за бугарскиот News.bg.Една недела претходно, Заев упорно инсистираше на името „Илинденска Македонија“, сосема свесен дека таквото именување претставува грдо присвојување на чисто бугарското Илинденско востание од 1903 година.

„Поради притисокот од НАТО и ЕУ, досега Борисов даде сè што бараше Заев, но добива шлаканица по шлаканица од скопскиот колега“, се констатира во написот.

За разлика од попустливот Борисов, Алексис Ципрас цврсто се држи на условот: Ако Македонците сакаат членство во НАТО,  нека го променат Уставот и да го укинат член 49 со кој Скопје се обврзува да се грижи за „македонските малцинства“ во соседните држави …

Авторот кнстатира дека дека во рок од 72 часа бугарскиот премиер добил шлаканица и од Кремљ околу наводната изградба на делница на „Турски тек“ низ Бугарија и од  унгарскиот министер за надворешни кој го обвини Борисов дека со неговиот предлог за мигрантските квоти ѝ наштетува на Европа.

Тоа на „нашиот премиери му покажува колку скапо н’е чини свиткана поза пред Брисел и Вашингтон“ пишува авторот на написот.

expres.mk


Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*