(ВИДЕО) “Боже чувај ја од зло” од Тоше Проески мета на руски плагијатори


Рок групата „Землјане” постои повеќе од четири децении на руската музичка сцена. Оваа група е мета на почитувачите на ликот и делото на Тоше Проевски откако промовираше плагијат на хитот на Тоше, “Боже чувај ја од зло„ а песната ја претстави како своја авторска.

Насловот на плагијатот е „Боже“ и истата ја промовираа на својот Јутјуб при крајот на месец февруари оваа година.

Под линкот со песната е наведен и тимот кој работел на проектот и тоа како автор на музиката е потпишан Владимир Трушин, а под текстот, кој е само преведен и прилагоден на руски јазик, како автор е потпишан Владимир Киселев. Киселев е еден од основачите на бендот во 1978 година.

Заради преголемата сличност на плагијатот сметаме дека нема потреба да ја постираме песната од Тоше, “уживајте”.

 

 

 

Вести

По 100 години Германија воведува воени рабини

Германската влада денеска донесе одлука да  врати рабини во воена служба по повеќе од 100 години, како што беше предложено претходно од централниот Совет на Евреите. „Денеска ние дадовме важен пример на нашите еврејски војници“, […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани на Законот за јазиците, партиите на Албанците против негова измена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе значат негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија. Претседателот на […]

Вести

Илиевски најави кривична за Инспекцискиот совет зашто не постапил по одлуката на Антикорупциска

Инспекцискиот совет кој е формиран од Владата работи контра Антикорупциската комисија во однос на донесената одлука за поведување дициплинска постапка против главниот просветен инспектор Африм Салиу. Тоа е незаконито, несовесно и непрофесионално работење на претседателката […]