Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прослави 110-от роденден


Најстариот американски ветеран од Втората светскта војна, Лоуренс Брукс, неделава ја одбележа 110-та година од својот живот, јави синоќа Гласот на Америка. Прославата се одржа во Националниот музеј на Втората светска војна во Њу Орлеанс.

Брукс за американските медиуми изјави дека тајната на неговата долговечност е љубовта кон цело човештво.

Лоуренс Брукс е роден на 12 септември 1909 година и служел во составот на 91. инженерски батаљон, чии редови се полнеле главно со војници од афроамериканско потекло, а бил лоциран на Нова Гвинеја, а потоа и на Филипните.

Неговите задолженија биле перење на постелнина и на униформи и чистење и полирање на обувки на белите офицери. За време на војната Брукс добил чин помлад водник.


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]