Монти Пајтон слави 50-ти роденден

Пред точно 50 години, на 5 октомври 1969 година, Би-Би-Си ја емитуваше првата епизода од шоуто „Летечкиот циркус на Монти Пајтон“ кој го смени текот на британската и светската комедија.

Шоуто не наликуваше на ништо што до тогаш беше видено и беше револуција во поп културата.

Познатата хумористична серија, базирана на апсурд, цинизам и исмејување на секаков вид авторитет, беше снимена во 45 епизоди што се емитуваа во неколку циклуси од октомври 1969 до декември 1974 година.

Комбинацијата на тешко објасниви и среќни околности доведе до тоа првиот канал на британската национална телевизија да им отстапи простор на млади луѓе кои штотуку ги завршиле студиите на Оксбриџ – Мајк Пејлин и Тери Џонс учеле на Оксфорд, додека Џон Клиз, Ерик Ајдл и Греам Чепмен завршиле на Кембриџ.

Рамноправен член на креативниот тим и единствен Американец во составот беше режисерот Тери Гилијам.

Името на серијата „Летечкиот циркус на Монти Пајтон“ настанало делумно и поради угледот кој чудното друштво го имало во Би-Би-Си.

Мајкл Милс, еден од шефовите во забавната програма, инсистирал зборот „циркус“ да биде вклучен во името на серијата, затоа што за групата момчиња во Би-Би-Си велеле дека „се шетаат низ зградата како циркус“.

Вести

В недела лидерска кај претседателот на државата

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат претседателите на најголемите парламентарни политички партии и од власта и од опозицијата ќе се одржи в недела во 17:00 часот во „Вила Водно“ […]

Вести

Мицкоски: Повикувам на средба на државниот врв, изборите се логично решение, во меѓувреме потребни се итни реформи

Недобивањето на датум за избори е лоша и непосакувана вест за Македонија. Треба да бидеме свесни дека државата влегува во разочарување и сето ова е последица на погрешните политики водени во последните неколку години. Ќе […]

Вести

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

Сега не е време за разочарување, за апатија или за калкулации за добивање на ситни дневно-политички поени. Сега е време за повторно обединување околу она што ни е најважно во Република Северна Македонија – нашата […]