Хаосот во Вашингтон го урна имиџот на светилникот на демократијата


Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите - МИА

Bangkok Times/AFPХаосот во Конгресот сериозно го наруши имиџот на Америка како светилник на демократијата, сојузниците не беа во можност да го смират шокот, а авторитарните режими уживаа задоволно.

Во нормални времиња, толпа што беснее во законодавниот дом и бара поништување на изгубените избори, ќе ги принуди американските дипломати да брзаат кон своите компјутери и да напишат изјави за осуда.

Но, по смртоносното насилство во Вашингтон во средата, официјални лица од Богота до Њу Делхи го дочекаа својот ред да ги повикаат Американците на смиреност.

Лидерите едвај успеаја да го совладаат шокот гледајќи ги приврзаниците на Трамп како накратко, но прилично лесно, го прегазија седиштето на американската демократија и го загрозуваат мирниот трансфер на власта

„Каде беа полицајците и чуварите на Сенатот“, се прашуваше министерот за надворешни работи на Чешка, Томаш Петричек, додека светот гледаше како приврзаниците на Трамп ги уништуваат канцелариите или се шетаат низ Конгресот.

Американскиот светилник на демократијата повремено беше доведуван во прашање, но по четири години кршење на нормите од Трамп, беа потребни само неколку часа владеење со толпа за Америка да изгледа прилично обична и кревка.

Поранешниот претседател Џорџ В. Буш ја спореди ситуацијата со „банана република“.

Австралија ги предупреди своите граѓани во САД да бидат внимателни во врска со „можно насилство“.

Храбар нов свет

Некои повлекоа историски паралели за да го стават во контекст настанот и нивото на закана за демократијата.

Германскиот министер за надворешни работи го спореди упадот во американскиот Капитол со Рајхстагот во нацистичка Германија, додека италијанскиот весник „Ла Република“ го сметаше за „Марш кон Рим“ на фашистичкиот диктатор Бенито Мусолини.

Првичниот шок стивна, но политичарите се обидуваат да замислат какви ќе бидат последиците од насилството во Конгресот за суперсилата во светот.

„Американците не треба да имаат илузии: денешните сцени и претседателството на Трамп трајно ќе го променат начинот на гледање на Америка во светот“, изјави Бен Родос, советник на поранешниот претседател Барак Обама, за Франс Прес.