Чуден симбол на раката на демократски кандидат за претседател на САДЗа време на дебатата одржана на Си Ен Ен меѓу демократските кандидати за претседател на САД, вниманието на медиумите го привлече чудниот симбол на раката на американскиот богаташ, сопственик на инвестициски фонд, Том Стејер.

Имено, камерите забележале детал на неговата лева рака – чуден крст грубо нацртан со пенкало и во секој дел нацртан уште по еден помал крст.

Стејер со тој симбол на раката се појавува секој ден во последните две години, а тоа што е интересно е дека претставува ерусалимски крст од 13. век. Не постои точно дефинирано значење на симболот, но експерти се уште толкуваат што би можел да претставува.

Минатата година во едно интервју, демократскиот кандидат изјавил дека крстот ја симболизира вистината која мора да се каже по секоја цена.

– Го цртам веќе подолг период за секојдневно да ме потсетува да ја зборувам вистината. Подоцна открив дека станува збор за ерусалимски крст, истакна тогаш Стејер.

Првпат го нацртал во 2017 година и тогаш објаснил дека тоа е меѓународен симбол на скромноста, иако не е утврдена вистинитоста на таквото тврдење.

Стејер е долгогодишен спонзор на Демократската партија и еден од главните заговорници за отповикување на актуелниот американски претседател Доналд Трамп.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]