Без изговори, без оправдувања! Паркирај одговорно, секогаш и секаде

Сообраќаен метеж, недоволен број паркинг места, зафатени тротоари, пешачки и велосипедски патеки, непроодни пешачки премини, зафатени паркинг места за лица со ограничени можности – слика со која секојдневно се соочуваме. Возачите се нервозни поради блокирање на сообраќајот, пешаците се нервозни поради зафатените тротоари, велосипедистите, исто така, не можат слободно и безбедно да се движат во сообраќајот. Сите трпат, сите се попречени во правото на слободно движење, на сите им се загрозува безбедноста, но никако да се фати ред и да се почитуваат правилата и прописите во сообраќајот.

Можеби се оправдани тврдењата дека бројот на возила е преголем и дека сообраќајната инфраструктура нема капацитет да го апсорбира целиот сообраќај. Очигледно е дека во сите поголеми градови недостасуваат паркинг места, како за моторни возила така и за велосипеди. Но, очигледните недостатоци во сообраќајната инфраструктура не можат да ги оправдаат и да ги покријат лошите навики и ниското ниво на сообраќајна култура.

Недостатоците на сообраќајната инфраструктура не може да бидат изговор и не ви даваат за право да се паркирате на тротоар, на велосипедска патека, на пешачки премин, на место резервирано за лица со ограничени можности, во тревник, на детско игралиште и сл.  Истражувањата покажуваат дека возачите се свесни за лошите навики на паркирање и кога учествуваат во сообраќајот како пешаци и велосипедисти непрописно паркираните возила исклучително многу ѝм сметаат, но кога треба да паркираат… е тогаш следуваат оправдувања и изговори: „Паркирам на кратко“, „Нема друго место“, „Сите така паркираат“, „И за паркинг ли да давам пари“, „Мојата кола е мала, не фаќа многу место“, „Нека му ја мисли соседот, јас ли да мислам“, „Ако јас паркирам правилно, друг не паркира, залудно ми е“, „Сега ли баш ќе му затреба паркинг местото на лице со ограничени можности“… Изговори, изговори.

Многу изговори, сите различни,  но ниту еден не го решава проблемот кој од ден на ден станува сѐ посериозен и поголем.

Хаосот во паркирањето ѝм го загрозува животот на сите учесници во сообраќајот. Пешаците, велосипедистите, возачите, сите се загрозени, но најзагрозени од лошото паркирање се оние кои се најмалку виновни, нашите најмили, децата.

Хаосот во паркирањето им создава проблеми на сите. Сите се нервозни и бунтовни на непрописно паркираните возила, но забораваме дека во голем дел сите ние поединечно, повеќе или помалку придонесуваме овој хаос да биде континуиран, секојдневен и обемен.

 

Затоа, РСБСП потенцира дека е крајно време да се остават изговорите и оправдувањата настрана и да почнат да се менуваат навиките и културата за паркирање и за начинот на однесување во сообраќајот. Крајно време е да се разбере дека хаосот во паркирањето во голем дел го креираат самите учесници во сообраќајот со непочитување на правилата и прописите за правилно паркирање, со ниско ниво на култура, толеранција, меѓусебно почитување и целосна безобзирност за другите, за општото и заедничко добро.

Со лошото паркирање, со непочитување на правилата и прописите за паркирање, со изговори и оправдувања сами си ја сечете гранката на која седите.

Затоа, без изговори и без оправдувања! Паркирајте одговорно, секогаш и секаде! За безбеден сообраќај и за непречено движење на сите учесници во сообраќајот.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*