Во Врапчиште и во Маврово-Ростуше почна гласањето на сите избирачки места


Првиот круг од шестите претседателски избори уторово почна на сите 39 избирачки места во општина Маврово-Ростуше.

Во избирачкиот список на територијата на Маврово Ростуше запишани се 9. 721 граѓанин со право на глас, кои гласаат на 39 избирачки места. Претседателот на ОИК Маврово Ростуше, Харис Ибраими потврди дека се обезбедени сите услови за спроведување на првиот круг од изборите за претседател.

Во Маврово-Ростуше вчера избирачкото право го искористија шест граѓани од седум пријавени.

Првиот круг од шестите претседателски избори утрово почна и на сите 39 избирачки места во општина Врапчиште.

Претседателот на ОИК Врапчиште Имер Ќазими потврди дека се обезбедени сите услови за спроведување на првиот круг од изборите за претседател и гласањето почнало навреме.

Во избирачкиот список на територијата на Врапчиште запишани се 25.594 граѓани со право на глас  Во текот на вчерашниот ден во оваа општина гласаа девет лица.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]