Спасовски нуди препакувани лаги од 2016-та. Обновата ќе донесе 20% повисоки пензии и 25% повисоки плати


Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Мила Царовска - МИА

 

Оливер Спасовски без срам ги лаже пензионерите дека пензиите ќе растат со растот на платите, а неговата власт го укина токму тој основ во законот за растење на пензии и им ускрати по 100 евра на секој пензионер годишно.

Јасно е дека со Спасовски и Заев на власт економијата не само што не блеска, туку тоне.

Просечната плата е пониска за 5%, 30.000 граѓани немаат земено априлска плата, јавниот долг е зголемен за 5% за само пола година, над 15.000 работници го изгубиле своето работно место, реализацијата на капитални инвестиции е катастрофално лоша од само 18% за половина година.

Се пораз до пораз. Се неуспех до неуспех.

Тоа мора да престане. Залудни се нивните препакувани лаги од 2016-та година. Народот на овие избори ќе избере Обнова, затоа што знае дека тоа што ВМРО-ДПМНЕ ќе го вети и ќе го реализира. ВМРО-ДПМНЕ им нуди на граѓаните 25% повисока просечна плата и 20% повисоки пензии до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ. Невработеноста ќе падне под 10%, а Обнова ќе донесе и повеќе работа за младите со 0% персонален данок за млади до 29 години, инвестиции во патишта инфраструктура и уште 1000 други проекти во програмата.

Затоа СДСМ, Спасовски и Заев се очајни, бидејќи народот може да направи разлика и ќе даде огромна поддршка на Обновата.

СДСМ, Спасовски и Заев покажаа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*