Шекеринска: Предметите на СЈО се безбедни, со Законот за ЈО политиката трга раце од правосудството


Шекеринска: Предметите на СЈО се безбедни, со Законот за ЈО политиката трга раце од правосудството - МИА

Скопје, 30 јуни 2020 () – Денеска е и денот кога најпосле влегува во сила Законот за јавно обвинителство. Овој Закон заедно со неколку други закони кои целосно ги усогласивме со препораките на Венецијанската комисија е нова шанса за правната држава кај нас. Ние со одлуката да предложиме и да избуткаме низ Собрание еден ваков Закон за јавно обвинителство покажавме дека најпосле судството го ослободуваме од партиските стеги, истакна денеска во Вевчани, носителката на кандидатската листа на коалицијата „Можеме“ во изборната единица 5, заменик – претседателката на СДСМ, Радмила ШекеринскаПосочи дека сега на ред се обвинителите и судиите да покажат дека ќе се ослободат од сите оние кои што удрија печат на криминал, корупција и злоупотреби врз целото судство, ќе се прочистат и ќе покажат дека правдата може да функционира за сите.

– Многу работи во државата се променија, но некои како ВМРО ДПМНЕ, за жал останаа исти. ВМРО-ДПМНЕ и понатаму продолжи да ги блокира сите позитивни процеси за својата држава, ВМРО – ДПМНЕ сè уште се обидуваше да става сопки на сето ослободување на судството од партиски стеги. ВМРО-ДПМНЕ се уште се опира на шансата да се бориме против криминалот и корупцијата и ВМРО-ДПМНЕ според оние бомби кои што успеавме да ги чуеме навистина до последен момент се трудело да го блокира законот за јавно обвинителство само за да ги заштити своите блиски, своите партиски луѓе, своите бизнис партнери од словото на Законот, нагласи Шекеринска.

Таа истакна дека ВМРО ДПМНЕ продолжува и понатаму да ги потценува и да ги плаши граѓаните и ВМРО ДПМНЕ сè уште бега од дуели, бега од соочувања и бега од ненарачани прашања, За ВМРО ДПМНЕ, МВР е сè уште МВРО.

Во Вевчани, потенцира, денеска ги гледаме резултатите на една многу агилна и активна локална власт која што успева со свои средства, со поддршка од планските региони, но и со поддршка на меѓународните партнери да изгради, да поправи, да реновира, многу од работите кои што останале заборавени во минатото.

– Граѓаните покажаа дека сакаат државата да се променува на подобро. Ние покажавме дека знаеме и можеме да ја менуваме државата на подобро. Обезбедивме поправична држава, обезбедивме членство во НАТО, обезбедивме почеток на преговори со Европската Унија. Обезбедивме повисоки пали и повисоки пензии. Сега од 15 јули ќе ги удриме темелите на целосно правна држава во која законот ќе важи за сите и законот нема да може да се злоупотребува. Обезбедивме за прв пат политиката да ги тргне своите раце од правосудството. Ќе обезбедиме подобар живот и ќе понудиме нова шанса за сите граѓани во нашата земја, порача Шекеринска.


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*