Заев е смртно исплашен од Обновата која доаѓа, а има и зошто


ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет - МИА

Скопје, 4 јули 2020 

Зоран Заев е веќе сериозно исплашен политичар. Го гледа поразот пред своите очи и затоа е во очај и е нервозен. Наместо проекти почна со говор на омраза и лични дисквалификации на политичкиот противник.

Тоа народот го гледа и затоа секој ден е се поубеден дека Заев и неговата власт треба да заминат во историјата.

Не само што го погази достоинството на државата и на народот, не само што ги раскрчмува македонскиот јазик и идентитетот со секој договор со нашите соседи, тој ја осиромашуваше Македонија.

Создаде и заштитуваше криминал, корупција и рекет. Милиони евра изрекетирани пари во торби, снопчиња со девизи завршувале кај Зоран Заев и за тоа има сведоштво. Сведоштво има дека правел бизниси со контроверзниот проруски бизнисмен Давидовиќ Дака кој тврди дека дал 300 илјади евра да му се заврши работа во Македонија. Но за нашето обвинителство ова не е доволно да покрене барем истрага, исто како што не им беше доволен доказ материјалот во кој Заев бара по едно евро за Вицето.

Три години имаше Заев да заврши нешто од лажните ветувања кои ги даваше. Можеше, ама не направи, затоа што беше посветен како да ги зголеми своите милиони.

Затоа сега смртно е уплашен од обновата која доаѓа, затоа што таа носи економски напредок, инвестиции, нова инфраструктура, нови работни места, но и правна држава во која секој ќе одговара за сторениот криминал.

СДСМ и Заев покажаа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

__________________________________________________________________________

овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки

 


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*