Продолжува трендот на најголема излезност во општина Струмица во регионотПродолжува трендот на најголема излезност во општина Струмица во регионот - МИА

Струмица/Радовиш 15 јули 2020 ()-До 15 часот најгoлема излезност на гласачите во Струмичко-Радовишкиот регион е забележана во општина Струмица со 34 отсто од вкупно запишани 49.341 избирачи во Избирачкиот список.

Во Радовиш до 15 часот гласале 26,82 отсто од запишаните вкупно 24.205 избирачи, а во Конче излезноста е 23,70 проценти од запишаните 2.724 избирачи.

Во општина Босилово до 15 часот излегле 24,5 отсто од запишаните 12.248 гласачи, а во Василево 29 проценти од 10. 592 запишани избирачи.

Во Ново Село на гласање излегле 27 проценти од 11.181 гласачи.

Досега изборниот ден поминува мирно и без проблеми.

Во шесте општини од регинот има запишано 110.291 граѓани, кои гласаат на 198 избирачки места.


Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собранието за откупната цена на грозјето - МИА
Вести

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собранието за откупната цена на грозјето

Скопје, 22 септември 2020 () – Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието ќе поднесе барање за надзорна расправа за откупот и откупната цена на грозјето, со цел, како што […]

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Вести

Собраниска седница за избор на заменици-министри во Владата

Скопје, 22 септември 2020 () – Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменици на министри во Владата на Република Северна Македонија. За заменик-министер во одбрана […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*