Мицкоски: Ветуваме намалување на даноците со што ќе се намали и сивата економија


Ветуваме намалување на даноците, ветуваме рамен данок од 8% и на тој начин ќе ја намалиме сивата економија која ќе придонесе за зголемување на приходите во буџетот, истакна денеска во емисијата „Клан дебата“ на телевизија Клан претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој посочи дека на тој начин ќе ја зголемат приходната страна на буџетот, односно ќе се зголеми буџетот на Македонија, со кои средства се обврзувааат да ги реализираат сите проекти кои што ги имаат во нивната предизборна програма „Проект Обнова“.

Мицкоски како пример ги напомена годините од 2006-2008 година, кога за прв пат во Македонија беше воведен рамниот данок, првично со стапка од 12% кој потоа се намали на 10%. Во тој период на рамен данок приходите во буџетотт драстично се зголемија во спореба кога во државата постоеше прогресивно оданочување. Тој е убеден декаа и овој пат ќе биде така.

-Претпоставувам постои дилема дилема во делот на тоа како ќе имате вие стандад на приходи, а притоа ќе го намалите данокот, односно ќе направите рамен данок од 8%. Токму тоа е суштинската разлика помеѓу нас и нашиот политички противник што ние имаме јасна методологија како да дојдеме до намалување на сивата економија и при тоа со намален данок ќе имаме поголем приход во рамките на буџетот. Тоа веќе го испробавме многу пати во минатото, ќе ве потсетам уште во таа 2006-7-8 година кога се напушти принципот на прогресивен данок и кога се воведе за прв пат рамниот данок, најпрвин 12-11 па 10%, приходите во буџетот пораснаа драматично, споредено со тоа што беше во времето на прогресивниот данок. Така ќе биде и овој пат, констатираше Мицкоски.

Мицкоски смета дека со намалувањето на рамниот данок, конкретно на 8%, пропорционално ќе се намали и сивата економија која ќе доведе до зголемување приходите во буџетот,

 

 

 

-Главна суштина и главна битка во делот на зголемувањето на приходната страна е намалувањето на сивата економија. Ние цениме дека со намален рамен данок, сивата економија пропорционално ќе се намалува. Постојат и други механизми кои што ги има државата во посед кои што ќе ги користиме во следниот четиригодишен мандат, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

 

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*