Дел од западните медиуми за предвремените парламентарни избори


Дел од западните медиуми за предвремените парламентарни избори - МИА

Скопје, 15 јули 2020 () – Како известуваа дел од западните медиуми за предвремените парламентарни избори што се одржаа денеска.

АФП

Северна Македонија излезе на гласање   во тесна парламентарна трка чии победници ќе се соочат со пораст на заразени од новиот коронавирус и почеток на разговорите за влез во Европската унија. Изборите се меѓу архитектот на договорот за името, лидерот на социјалдемократите и поранешен премиер Зоран Заев, против десничарите од ВМРО-ДПМНЕ. Со ниту една прогноза да се добие целосно мнозинство, сложените разговори за коалиција би можеле да ги следат резултатите, кои не се очекуваат до  четврток.

ДПА

Социјалдемократите на про-европскиот премиер, Зоран Заев и опозициската националистичка партија ВМРО, се очекува да водат тесна трка. Не е јасно кога може да се достапни првите проекции и резултати. Колку е потесен резултатот, толку е поголема веројатноста за одложување на конечните резултати.

Ројтерс

– Северна Македонија гласаше на парламентарните избори со кои би можело да се одлучи за темпото на нејзината кандидатура за членство во ЕУ, при што националистите се обидоа да ги сменат владејачките социјалдемократи кои го сменија името на земјата за да се приклучи на западните институции. Анкетите посочија тесна трка, при што едната покажува тесно водство за СДСМ и друга тесна предност за ВМРО-ДПМНЕ. Двете партии гласале под 25 отсто, што значи дека победничката страна ќе мора да бара сојуз со другите партии за формирање мнозинство.

Гардијан
Северна Македонија оди на гласање на избори, што се сметаат за круцијални за иднината на балканската држава, по неколкумесечен политички напредок што се влошува со гласањето, одложено од пандемијата на коронавирус. „Ова е важен избор затоа што ќе се реши иднината на земјата. Луѓето имаат шанса да утврдат дали сакаат да продолжат на патот на проевропските реформи. Резултатот може да биде светла надеж за демократија во западен Балкан во време на реакција во делови од регионот “, пренесува весникот изјава на Ева Елерајт од германската фондација Фридрих Еберт. Анкетите   покажуваат дека двете главни партии, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и конзервативните популисти ВМРО-ДПМНЕ, се премногу блиску со резултатите.


Многу опции за парламентарно мнозинство и нова влада, пролонгирањето неповолно за ЕУ-интеграцијата - МИА
Вести

Течат разговорите за формирање нова влада, засега ништо официјално

Скопје, 6 август 2020 () – Разговорите за формирање нова влада меѓу партиите течат, но засега се уште никој официјално не се изјасни дали постигнал договор. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на […]

Во Србија седум лица починаа, а регистрирани се 296 новозаболени од Ковид-19 - МИА
Вести

Во земјава 3557 активни случаи со Ковид-19, во светот на секои 15 секунди по еден човек умира од коронавирусот

Скопје, 6 август 2020 () – Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а […]

Вести

Осумдесет и осум нови случаи на заболени од Ковид-19, шестмина починати и 113 оздравени

Скопје, 5 август 2020 () – Осумдесет и осум случаи на заболени од Ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа, шест лица починаа, а 113 се оздравени. Направени се 1507 тестирања, а од новорегистрираните случаи 23 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*