Интервју со вајарот Андреј Миневски

Скопскиот вајар Андреј Миневски (26) во паркот, во населба Методија Андонов – Ченто на 15 декември постави три скулптури на праисториски животни изработени од метал.

Изложбата насловена „Од граѓаните за градот“, поддржана од Општина Гази Баба, е поставена на 15 декември и ќе трае до 15 јануари.

Скулптурите се од отпаден метал и се изработени со техниката – заварување. Тоа е трета по ред самостојна изложба на Миневски.

Тој покрај самостојните изложби има учествувано и на голем број групни изложби. Трите скулптури подоцна ќе ги изложи и на фестивалот во Белград „Дев9т“.

Зошто го одбравте металот за изработка на скулптурите, пред се отпадното железо?

-Отпадното железо е малку поразлично од другите техники, поинтересно е и постојат разни комбинации кои можат да се искористат при изработка на скулптурата. Предност е и тоа што можат да се изберат делови од отпадното железо, како на пример некој стар дел од автомобил, што може да се вклопи во скулптурата. Рециклирањето е сега во тренд, а бидејќи ја затрупавме нашата земја со отпад, идејата беше да собереме дел од отпадот и да направиме нешто добро за нашата земја.

Зошто се определивте да поставите големи скулптури?

-Поголемите скулптури се поинтересни и повозбудливи за изработка. За мене претставува предизвик поради тоа што се можеби потешки за изработка и треба малку повеќе концентрација. Исто така, како што напоменав има повеќе простор за избор и повеќе делови да се вклопат во скулптурата за да излезе на пример нога, рака или глава.

Колку време Ви е потребно да изработите една скулптура?

-Изработката на скулптура зависи од големината и од спектарот на отпадно железо. За да изработам една скулптура ми беше потребно од два до три месеци. Сепак потребно е поголемо количество отпад за да може да се изработи голема скулптура.

Какви се реакциите на изложбата „Од граѓаните за градот“?

-Скулптурите се секогаш понтересни за децата, но им се допаѓаат и на повозрасните. Тоа што го работам, пред се е за децата, да бидат среќни.

Од каде црпите инспирација, имате ли омилен скулптор?

Омилен скулптор ми е Микеланџело, поради деталите во неговите скулптури. Микеланџело работел со мермер, а јас со железо. Најмногу инспирација црпам од него. Микеланџело верувал дека е поважно да се создадат фигури со јасни црти.

Вести

Русија го призна новото уставно име

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската […]

Вести

Најмалку тројца загинати и деветмина повредени при нападот во Утрехт

Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен изјави дека при нападот во трамвајот загинале три лица, а деветмина се повредени. Претходно, холандската полиција соопшти дека главен осомничен за нападот е 37-годишниот Ѓукман Танис, роден во Турција. […]

Вести

Поповски: За потребите за набавки во УБК бевме известувани писмено и усно

Договорите, барањето за понуда, и сертификатите за краен корисник со правното лице „Финзи” за набавка на опрема за УБК се подготвени од Комисијата за јавни набавки и службата во МВР, истакна денеска поранешниот помошник министер […]

Вести

Концентрација на моќ кај премиерот, главна забелешка за предлог-законите за АНБ и за координација на безбедносно разузнавачката заедница

Преголема акумулација и концентрација на моќ во рацете на премиерот, кој ќе претседава со Советот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница, а ќе го предлага и директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), отсутноста на Претседателот на […]

Вести

Мицковиќ добивал закани да не сведочи за случајот „Маџар телеком“

Професорот на Правниот факултет Дејан Мицковиќ, кој од 2004 до 2006 година бил претседател на Бордот на директори во „Македонски телеком“, на денешното рочиште во Скопје за случајот „Маџар телеком“ рече дека уште пред неговото […]

Бизнис

Поскапуваат бензините, пониска цена на дизелот

Бензинот Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а Еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот  и на екстра лесното масло за домаќинствата се намалува за половина денар, одлучи денеска […]

Балкан

(ВИДЕО) Новата албанска туристичка реклама предизвикува контроверзи на интернет

Новата на туристичка кампања на албската држава предизвика одредени негативни реакции на интернет. Со слоганот „Be taken by Albania“ (Бидете обземени од Албанија) и обраќање до холивудскиот глумец Лијам Нисон во рекламниот спот се прави намерна […]

Интересно

Шарлот Кирк: Добивав улоги преку кревет, оти така сакав

Британската глумица Шарлот Кирк признава дека добила повеќе улоги „преку кревет“, но затоа што таа така сакала. Џејмс Пакер, милијардер и поранешнo мoмчe на Мараја Кери, во една прилика ѝ испратил на Шарлот СМС порака со […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*