(ВИДЕО) Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

Јапонски технолошки дизајнери изработија уред којшто изгледа како грамофон, работи на сличен начин и служи, пред сè, да го подобри нашето расположение.

Новиот изум, инаку изработен од дрво, може истовремено да емитува музика, да прикажува смирувачки куси видеа и да испушта пријатни мириси.

Се работи за брендот „Мулти сензори дивајс екс-ви-џи-01“ (Multi Sensory Device XVG-01).

Уредот ќе биде по првпат претставен на Азиската изложба за корисна електроника, којашто денеска и утре ќе се одржи во Шангај, Кина. Во продажба ќе биде достапен кон крајот на оваа или почетокот на следната година.


Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]

Вести

Анкета: Граѓаните поделени околу општиот впечаток за работата на Владата

Повеќе од половина од граѓаните или 51,3 проценти не ја одобруваат работата на Владата, наспроти 43,8 проценти кои ја одобруваат работата, покажува истражувањето за ставовите и довербата на граѓаните за работата на Владата на Агенцијата за […]

Вести

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со […]