Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД


Семјуел Сабатино (82) ги минувал празничните викенди возејќи се, најчесто – од Флорида до Менхетн, но можеби и во други сојузни држави и градови. Сепак, неговата првична цел не била прошетка, туку – натрапување во празни станови.

Старецот на тој начин, во текот на пет години само во градот Њујорк, извршил најмалку десет кражби, при што материјалната штета изнесува вкупно околу 400.000 американски долари. Надлежните го нарекоа „празничен крадец“, бидејќи кражбите ги вршел во празнични денови – Денот на независноста, Денот на трудот, Денот на благодарноста…

Се верува дека само годинава украл пари и предмети во вкупна вредност од 100.000 американски долари. Тој беше уапсен викендов во Њујорк.

Вести

Заев и Мицкоски на лидерска ќе бараат решение за Законот за ЈО

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан […]

Вести

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо. […]

Вести

Владата со осуда за инцидентот пред Конзулатот во Мелбурн

Владата денеска најостро го осуди инцидетот што изутрината се случил пред Конзулатот на Република Северна Македонија во Мелбурн. Група македонски иселеници изутрината се собрале пред македонскиот Конзулат во Мелбурн каде запалиле грчко и бугарско знаме […]