Слика на Клод Моне продадена за рекордни 110,7 милиони долари

Една од легендарните слики со пластови сено, на францускиот импресионист Клод Моне, достигна рекордни 110,7 милиони долари на наддавање во аукциската куќа Сотби’с во Њујорк.

Моне (1840-1926) својата серија со сеното од 25 платна (Les meules), ја насликал недалеку од својот дом во француското село Живерни, од летото 1890. до скоро истиот период наредната 1891 година.

Сликата од 1890. е продадена на аукција на импресионизмот и модерна уметност вчеравечер. Од Сотби’с соопштуваат дека ова е рекорд за дело од овој уметник и прво импресионистичко дело што ја надминало бројката од 100 милиони долари на наддавање.

Претходните сопственици сликата ја купиле 1986 година за 2,53 милиони долари. Сотби’с не посочи никакви податоци за новиот купувач.

Само осум примероци од серијата се во приватна сопственост. Останатите 17 сè уште се чуваат во музеи како што се њујоршкиот Метрополитен и Уметничкиот институт во Чикаго.


Вести

Европски избори: Различни правила од земја до земја

Секоја држава членка на Европската унија сама ги одредува правилата за изборите за Европскиот парламент. Кој кога гласа ? Британците и Холанѓаните гласаат во четврток на 23 мај, Ирците на 24 мај, Летонците, Малтежаните и […]

Вести

Нови рочишта за „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“. Во „Триста“ обвинет е поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на […]

Вести

Пробни прелети за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“

Со два прелета во воздушниот простор на Република Северна Македонија изутринава од 7:30 до 9:30 часот ќе се изврши првиот пробен прелет за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“ (чување на воздушниот простор). Прелетот ќе […]