Шведските власти не одобрија регистарски таблици „Трамп“


Шведските власти соопштија денеска дека на Маркус Саф не му се дозволени регистарски таблици со буквите „TRUMP“ (Трамп), бидејќи со тоа се прекршени правилата на Одделот за моторни возила, а комбинацијата на буквите е оценета како „навредлива“.

Таблоидот „Афтонбладет“ извести во саботата дека Саф изјавил оти бил во алкохолизирана состојба и сметал дека е забавно да побара онлајн нова регистарска таблица со презимето на претседателот на САД, Доналд Трамп, бидејќи визолото било американско.

Шведската сообраќајна агенција денеска ја потврди пресудата, истакнувајќи дека не одобрува комбинација на букви кои се однесуваат на политика.

Саф е известен дека на одлуката не може да поднесе жалба.

Вести

Им престана мандатот на помошниците на Јанева, ќе бидат распределни во ОЈО од кои дошле

Советот на јавни обвинители денеска на вонредната седница, која беше продолжение на таа од саботата на која се одлучуваше за разрешувањето на Катица Јанева, донесе одлука за престанок на мандатот на обвинителите во Специјалното јавно […]

Бизнис

Горивата поскапуваат

Цената на бензините се зголемува од половина до еден денар за литар, а дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување […]

Вести

Јанева по СЈО разрешена и од ОЈО Гевгелија

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на СЈО Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во […]