Нора Џонс го претстави новиот сингл


– Познатата кантавторка Нора Џонс ја објави својата нова песна „Im Alive, co којашто и го најавува новиот студиски албум „Pick Me Up Off The Floor“.

Синглот, според нејзините кажувања, настанал во време кога таа се чувствувала доста инспирирана… – Не знам која е точната причина, но претходнава година се чувствував покреативна од кога било, вели Нора.

Песната е снимена во Чикаго. Со себе носи и силна порака. На музичарката во создавањето на синглот и на видеоспотот, ѝ се придружи и Џеф Твиди, член на американскиот состав „Вилко“.

Новатта плоча би требало да биде објавена на 8 мај. Се работи за нејзин седми студиски албум, по „Begin Again” од лани.


Балкан

Словенечката Влада го претстави т.н. „Мега корона Закон” со кој граѓаните и економијата ќе добијат три милијарди евра

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна државна финансиска помош од три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Целта […]

Вести

Две лица починале од Ковид-19, 16 нови случаи, вкупната бројка на заболени 257 лица

– Две лица починале изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби како последица од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во земјава од појавата на Ковид-19 достигна шест лица. Станува […]

Вести

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19, наскоро ќе биде поставена монтажна болница со 130 легла

– Досега во земјава се регистрирани 241 случај на заразени лица со коронавирус. Четири лица се починати, а тројца се излечени. Од Влада пораачаа дека државните карантини се безбедни и строго контролирани. Владини претставници извршија […]