Манастир од 1611 година се затвора: главната монахиња се вљубила


Италијански манастир отворен во средниот век го најави своето затворање откако главната монахиња се вљубила.

Манастирот во италијанската општина Сансеполкро, потекнува од 1611 година. Во него во овој миг има три монахињи, сите помлади од 18 години.

Главната сестра Марија Тереза (40)  ја прекинала врската со мажот, но сепак останува на одлуката да го напушти манастирот.

– Она поради што страдам ќе ме обележи за цел живот и ќе ми биде тешко во иднина да имам каква било врска со црквата, изјави таа.

Вести

Венецијанска комисија не го промени ставот за Законот за јазици

Венецијанската комисија во мислење усвоено денеска, ги повикува властите на Македонија да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Според соопштението, издадено по […]

Вести

Одбиено барањето за апанажа на Јанева во Собранието

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на попладневното продолжение на седницата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, осомничена во случајот „Рекет“. Претседателот на Комисијата […]

Вести

Меркел го посети Аушвиц: Ова човечкиот ум не може да го сфати

Германската канцеларка Ангела Меркел, за првпат во својот 14-годишен мандат на чело на германската Влада, денеска го посети поранешниот концентрационен логор на Третиот рајх во Аушвиц, и истакна дека тоа што се случило во Аушвиц […]