Листа филмови од оскаровецот Бонг Џун-хо (видео)


– „Паразит“ (Gisaengchung) влезе во историјата со добивањето Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје и за најдобар филм воопшто. Но, режисерот Бонг Џун-хо има и бројни други филмови, според критичарите – вредни да се погледнат…

Во прилог, следат неколку од нив…

  1. „Неповрзаност“ (Ji-ri-myeol-lyeol) (1994)
  2. „Кучињата што лаат, не касаат“ (Flandersui gae) (2000)

  1. „Сеќавањата на убиецот“ (Salinui chueok) (2003)

  1. „Грип“ (2004)
  2. „Домаќинот“ (Gwoemul) (2006)

  1. „Мразокршач“ (Snowpiercer) (2013)

  1. „Окја“ (Okja) (2017).

 


Балкан

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Главниот хрватски јавен обвинител Дражен Јелиниќ испрати барање од хрватската Влада да биде разрешен од функцијата, бидејќи бил дел од масонска ложа. Како што јави дописникот на МИА, барањето за смена обвинителот го даде по […]

Вести

Чулев ја потврди полициската акција во Крушопек

– Акцијата со претреси во Крушопек поради недозволема трговија со дрога ја потврди и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев кој на Фејсбук објави дека „Министерството за внатрешни работи во овој момент презема широк спектар […]

Вести

Кандидатите за пратеници ќе можат да собираат потписи и на нотар, дополнително запишување во ИС на лица со 18 години

– Освен прекројувањето на шестата и петата изборна единица, измените на Изборниот законик предвидуваат и други новини кои треба да се применуваат на претстојните предвремени парламентарни избори на 12 април. -Некои од измените на Изборниот […]