Куче херојски истрча 160 километри преку Сахара

Кучето со прекар Кактус истрча повеќе од 160 километри преку пустината Сахара во Мароко и на тој начин стана херој на една од најтешките трки во светот.

Кактус ја зврши третата етапа од трката за само четири часа и 30 минути и го освои 52. место од околу 800 натпреварувачи.

Многумина биле зачудени кога го виделе кучето на трката. Тоа меѓутоа ги надмина предвидувањата дека многу порано ќе се откаже, но ја заврши и четвртата и најдолга етапа за само 11 часа и 15 минути.

До петтата и последна фаза, упорниот тркач го доби службениот број „000“ и апарат за следење, со цел јавноста да може да го следи неговиот напредок во трката, па дури имал и сопствен Твитер налог.

Кога Кактус конечно помина низ целта доби награда, аплауз и медал од организаторот.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]