ФБИ објави досие за Хју Хефнер

ФБИ објави досие за основачот и главен и одговорен уредник на „Плејбој”, Хју Хефнер, две години по смртта на легендарниот издавач, една од многуте познати личности за кои агенцијата има истрага во текот на годините, и датотеки од јавен интерес за новинари, обожаватели и истражувачи.

Хефнер бил под истрага на федералната полиција кон крајот на 1950-тите и во 1960-тите поради „непристојни материјали”.

Досието исто така, содржи документ упатен до тогашниот директор на ФБИ Џеј Едгар Хувер во кој агент вели дека Хефнер и фотографот Едвард Oпман се ставени под надзор, со цел да се види дали некој од нив пренесувал „порнографски фотографии” надвор од границите на државите. Истрагата не покажа дека таквите кривични дела биле извршени.

„Луѓето кои беа испрашувани рекоа дека Хефнер е премногу итар да ги прекрши законите на федералните или локалните власти”, заклучува ФБИ.

Хефнер подоцна беше уапсен во Чикаго за објавување „непристојни и сугестивни” фотографии на Џејн Менсфилд, но беше ослободен.

Досието содржи и исечоци од весници од случај во кое Хефнер доби право да испраќа по пошта „Плејбој” на претплатници, а тоа да не значи и кршење на законот.

Кога еден човек од јавен интерес умира, ФБИ презема чекори за да ја објави својата датотека на веб-страницата на ФБИ.

На сајтот има датотеки на познати личности, меѓу кои и Елвис Присли, Мајкл Џексон и Френк Синатра, како и оние за поранешниот сенаторот од Масачусетс Едвард Кенеди и за Ал Капоне.

Вести

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не […]

Вести

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција  на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај […]

Вести

Хаос во комисијата со Бугарија: Ни Гоце е Македонец, ниту народот може да е македонски

Пошироката јавност се уште не ги знае сите детали од хаосот што се случувало на последната средба на историската комисија со Бугарија. Извори блиски до членови на бугарскиот преговарачки тим тврдат дека не бил проблем […]