Зголемно нивото на Вардар кај Јегуновце


Водостојот на Вардар кај Јегуновце е речиси петпати повисок во однос на вчера, а на останатите мерни места е во рамките на вчерашното ниво. Сепак, водостојот на реката на сите четири мерни места е малку повисок од вообичаенот за овој период од годината, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Малку повисоки од вообичаените за август се и нивоата на останатите реки во земјава, исто како и на Дојранското и Охридското Езеро, додека кај Преспанското водостојот е за речиси половина метар понизок од просечниот.

Нивото на Преспанското Езеро има и пад за еден сантиметар во однос на вчера, додека кај другите две природни езера и исто со вчерашното.


Вести

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е […]

Вести

Гутереш за Либија: Да се реагира неодложно и одлучно

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот […]

Вести

Средба Ердоган – Путин во Берлин

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Ердоган се обрати во делот на состанокот […]