По подолг период нивото на реките над или во рамки на просекот


По бранот врнежи што ја зафати земјава од понеделникот, хидролошката состојба се подобрува. Над или во рамки на просекот се нивоата на повеќето реки кои досега или беа преполовени или тројно, па и пет до десет пати намалени.

Сепак, под просекот за мај се уште се Крива Река кај Крива Паланка и Брегалница кај Штип, а подрастично ниски се вредностите на Црн Дрим кај Ложани и на Струмица кај Ново Село.

Нивоата на езерата не бележат промени, сите се во рамки на мајскиот просек како што беа и досега.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]