Облачно со дожд на пониските и снег на повисоките места– Под влијание на влажен бран времето денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во попладневните часови.

Во вечерните часови врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места. Преку ноќта ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 13 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно со повремен дожд, особено попладне. Во вечерните часови и во текот на ноќта ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 9 степени.

Утрово најстудено беше во Берово со измерени -5 степени, а најтопло во Дојран со измерени 6 степени. Во Скопје Петровец се измерени -3 степени, -2 во Крива Паланка и Тетово, -1 во Маврово, 0 Скопје-Зајчев Рид, Прилеп, Охрид, Струмица, Крушево, 1 во Битола, Дебар, 2 во Куманово, 3 во Претор, Виница, 4 во Штип, Гевгелија, 5 во Демир Капија.

Висината на снежната покривка измерена во 7 часот утрово изнесува 5 степени на Попова Шапка, и 2 степени во Маврови Анови.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]