Астрономски календар


 Денеска е понеделник, 23 март 2020 година, 83-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 283 дена.

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 33 минути, а ќе зајде во 17 часот и 48 минути.

Денов трае 12 часа и 15 минути.

Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее во 5 часот и 31 минута, а ќе зајде во 16 часот и 56 минути.


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]