Сообраќајот по суви коловози


Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.


 

Како што соопшти АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.