Крекери од просо

Овие крекери по состав во склад со хроно исхраната …

Потребно е:
130 г брашно од просо
100 г семки по избор, смелени (семки од сончоглед, семки од тиква, ленено семе, сусам)
1 рамно лажиче сол
250 мл вода
50 мл маслиново масло

Подготовка:
– Прво подгответе две големи тави (тие од рерна) и 3 хартии за печење колку само да го покријат дното на тавата.

– Во еден сад измешајте ги сувите состојки, брашното, семките и солта.

– Во помал сад на рингла загрејте 250 мл вода со 50 мл масло до вриење. Тргнете го садот на страна, додадете ги сите суви состојки и убаво измешајте. Ако смесата е кашеста вратете го садот на рингла и на тивко варете уште 1-2 минути со постојано мешање додека да се згусне. Оставете да се излади.

– Тестото поделете го на два еднакви делови. Едното тесто ставете го на едната хартија за печење и покријте го со друга хартија за печење. Стиснете го тестото од средината кон краевите. Тестото е меко и масно. Внимавајте треба да биде подеднакво дебело. Тргнете ја горната хартија. Истата постапка повторете ја и со другите две теста.

– .Двете тави ставете ги во загреана рерна на 150 целзиусови степени. По 6-7 минути извадете ги тавите и тестото исечете го на плочки, со остар нож или пак со нож за пица. Повторно вратете ги тавите во рерна и допечете ги уште 15-тина минути.

– Печените крекери оставете ги малку да се изладат и внимателно одоите ги на деловите каде останале залепени.

Вести

Ново привремено затворање на патот Качаник – граница со Македонија

Министерството за инфраструктура на Косово информира дека поради изведување градежни работи на автопатот Приштина – Скопје, привремено ќе биде затворен регионалниот пат Качаник – Генерал Јанковиќ, односно до преминот Блаце на границата со Македонија, јави […]

Балкан

Турски воени авиони го пресретнале хеликоптерот со кој патувал Ципрас

За време на патувањето на премиерот на Грција, Алексис Ципрас кон островот Агатониси, што се наоѓа во близина на Турција, по повод грчкиот национален празник, турски воени авиони го нарушиле грчкиот воздушен простор и го […]

Вести

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под кои ќе се најдат нивните кандидати на гласачкото ливче. Предвремените […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Вести

Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа

Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит. – Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон […]

Вести

Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во врска со изборни нерегуларности. Претседател на судечки совет е судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е […]

Интересно

Џенифер Лопез и Алекс Родригез во реклама за очила за сонце

Новопечените свршеници Џенифер Лопез и Алекс Родригез се поврзаа и во модниот свет, за новата кампања за очила за сонце на брендот Квеј Австралија. – Квеј Австралија е еден од моите омилени брендови откако ги […]

Интересно

Безжичните слушалки на Епл може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки Ерподс на Епл, како и другите безжични додатоци на паметните уреди, може да предизвикаат рак, сметаат стручните лица од Универзитетот Беркли. Според д-р Џоел Московиц, тие технолошки уреди „комуницираат меѓу себе користејќи поле за […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*