Колач со јаболки и афион

Комбинацијата на афион со јаболки и чоколадо го прави овој колач совршен …

Потребно е:
3 јајца
100 г шеќер
1 ванилин шеќер
100 г брашно
1 прашок за пециво
40 г гриз
100 г афион, измелен
100 мл масло
2 изрендани јаболки (околу 400 гр)
3 лажици млеко

за чоколадната глазура:
40 г путер
100 г чоколадо

Подготовка:
– Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот и ванилиниот шеќер.

– Додадете ги брашното со прашокот за пециво во него, гризот, мелениот афион, маслото, изренданите јаболки и млекото. Убаво изматете за да се соединат сите состојки.

– Подготвената смеса сипете ја во тава (20х30 см) подмачкана со масло и малку посипана со брашно.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 30 минути.

– Во еден сад на рингла на тивко, растопете го путерот. Садот тргнете го на страна и додадете го чоколадото искршено на парчиња. Мешајте додека не се растопи чоколадото.

– Вака подготвената глазура прелијте ја преку изладениот колач.

– Колачот исечете го на коцки и послужете го.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]