Како до баланс во организмот преку нормално варење


Ако се прашувате како да го подобрите варењето на храната и да ги исклучите сите ризици по здравјето, ви претставуваме неколку клучни чекори што ќе ви помогнат во постигнувањето на целта.

Првиот чекор е грижата за сопствената исхрана. Правилната исхрана и Баланс+ јогуртот како дел од неа е клучниот чекор до нормално варење. Грижата за нашето тело започнува точно од исхраната, односно со правилна исхрана и внимателно избрани намирници што се вистински потребни.

Неопходно е да се внесуваат повеќе растителни влакна, витамини и минерали, а помалку маснотии, јаглехидрати и брза храна. Ваквата исхрана ќе направи голема промена што брзо ќе ја почувствувате. Покрај тоа, Баланс+ јогуртот треба да стане ваша утринска и вечерна навика. Добро оди со оброците, ќе ви одговара неговиот вкус и најдобро од сè, има повеќекратни здравствени придобивки врз дигестивниот систем.

И сето тоа е клинички докажано.

Чувството на надуеност е еден од најголемите проблеми кога станува збор за дигестивниот тракт, а според оваа клиничка студија редовното консумирање на функционалниот јогурт Баланс+ доведува до исчезнување на ова непријатно чувство кај 37% од пациентите.

Покрај тоа што придонесува до значителни подобрувања при решавање на проблемите со дигестивниот тракт, редовната консумација на Баланс+ јогуртот ни носи и други позитивни здравствени аспекти. Внесува значителна разлика во BMI (индекс на телесна маса), а е утврдена разлика и во процентот на телесните масти што се намалиле а се зголемува количината на вода во телото.

Пиењето функционален јогурт, исто така има позитивен ефект и врз појавата на депресија, којашто најчесто е резултат на проблемите со варењето. Подобрувањето на процесот на варење на храната, создавањето чувство на полетност и виталност, позитивно се одразува врз психичко-емотивната состојба.

За сите овие придобивки и предности по здравјето според студијата, препорачаната дневна доза за консумација на Баланс+ јогуртот е 500g и вашиот организам ќе ви биде благодарен.

Сепак, овие совети и предности од консумација на функционалниот јогурт се во превентивна насока, односно подобро да се спречи отколку да се лечи. Така што, доколку имате симптоми кои укажуваат на лошо варење или која било од несаканите здравствени состојби, само промените во исхраната не се доволни и потребно е да се консултирате со лекар.


Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните - МИА
Вести

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Скопје, 3 јули 2020 () – Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десеттина […]