Оптичка илузија што открива дали сме под стрес

Оптичка илузија што открива дали сте под стрес, е новиот интернет хит. Се работи за слика составена од мрежа шестаголници и виолетова позадина.

Авторите наведуваат дека, наводно, ако додека ја гледате сликава, таа одредено време мрда и се бранува, тогаш вие сте под стрес. Доколку пак, бранувањето не прекинува, вие сте под голем стрес.

Ако и на прв поглед не гледате никакво бранување, вие сте сосем смирена личност.

Се претпоставува дека автор на овој начин на мерење на стресот е јапонскиот психијатар Јамамото Хашима.


Вести

Песков: Путин и Ким ќе се сретнат до крајот на месецот

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се сретнат до крајот на месецот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека не може да го каже точниот датум на средбата. […]

Вести

ТНТ: Сведочење на професорот Арсовски од Архитектонскиот факултет

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Професорот Арсовски одговара на прашања […]

Вести

Вториот ден на Велигден 29 април неработен за сите граѓани

Вториот ден на Велигден, според православниот календар, 29 април 2019 година, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Министерството во исто време, на граѓаните од православна […]