Нова програма за лица со оштетен вид (линк)


– Неколку милиони корисници на паметни уреди им помагаат на луѓето со оштетен вид во 150 земји во светот, на 180 јазици. Тоа се спроведува преку апликацијата наречена „Биди мои очи“ (Be my eyes).

Програмата гo поврзува лицето на кое во моментот му треба помош со доброволците од целиот свет, и тоа во форма на видеоповик.

Кога некој ќе побара помош, согласно временската зона и јазикот, сите расположливи доброволци добиваат повик, па оној кој во тоа време е слободен, ја презема задачата и одговара на повикот.

Доброволец може да биде секој што ќе ја преземе апликацијата на својот паметен уред.


Балкан

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Главниот хрватски јавен обвинител Дражен Јелиниќ испрати барање од хрватската Влада да биде разрешен од функцијата, бидејќи бил дел од масонска ложа. Како што јави дописникот на МИА, барањето за смена обвинителот го даде по […]

Вести

Чулев ја потврди полициската акција во Крушопек

– Акцијата со претреси во Крушопек поради недозволема трговија со дрога ја потврди и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев кој на Фејсбук објави дека „Министерството за внатрешни работи во овој момент презема широк спектар […]

Вести

Кандидатите за пратеници ќе можат да собираат потписи и на нотар, дополнително запишување во ИС на лица со 18 години

– Освен прекројувањето на шестата и петата изборна единица, измените на Изборниот законик предвидуваат и други новини кои треба да се применуваат на претстојните предвремени парламентарни избори на 12 април. -Некои од измените на Изборниот […]