Калинките и малините го подмладуваат телото


Швајцарски научници утврдија дека калинките и малините го забавуваат стареењето на човечкото тело и прават да се чувствуваме и изгледаме помладо.

Испитувањето е спроведено со помош на околу 60 повозрасни доброволци со „побавен“ животен стил. Резултатите пак, покажуваат дека високото ниво на соединението уролитин А ги стимулираат гените кои го запираат слабеењето и стареењето на мускулите во телото.

– Новите сознанија, изградени и врз основа на претходни претклинички испитувања, навистина разјаснуваат како уролитинот А може од корен да го промени човековото здравје, вели професорот Јохан Оверкс од Федералното политехничко училиште во Лозана.

На овој начин, експертите ги докажаа подмладувачките својства на ова соединение без да има какви било несакани ефекти.


Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници - МИА
Вести

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присустуваа на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење […]

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 75 случаи со Ковид-19, пет починати, 136 оздравени пациенти

Скопје, 4 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, […]