Диета од шест оброка, колагенско кафе и десерт (видео)– Лорен Симпсон, познат модел и фитнес-тренер од Сиднеј, Австралија, препорачува режим на исхрана кој се состои од шест оброка, колагенско кафе и десерт, секој ден.

– Не ги бројам калориите, но сè уште внимавам што јадам. Сè ова, мојот просечен дневен внос е околу 1.800 – 1.900 калории, вели Лорен.

Таа денот го почнува во 6:30 часот со колагенско кафе и преглед на тоа што има ново на Инстаграм. Појадокот ѝ се состои од, на пр., омлет или засладен кремаст протеински овес. Наредниот час – час и пол, додека да стигне до својата вежбалница, следува нешто од мешано овошје, пред да почне со вежбите…

По вежбите следи ручекот, кој обично содржи просечна порција ориз со туна и пилешко, бескофеинско кафе и јаболко.

Кога има напорна недела, тие денови практикува и оброк околу 16:00 часот, што се содржи од, на пр., житарици, туна и цвекло. Потоа, додека ги извршува  своите обврски пред компјутер до неа секогаш има грицки.

Навечер може да си дозволи со нејзиното момче Марк да одат в ресторан, каде што нарачува нешто не посложено од пилешко-зеленчукова салата. Битно е да има многу зеленчук. Потоа, задолжително следи десертот – засладен мал леден јогурт.

На овој начин, Лорен смета дека вносот на калории е еднаков на тоа колку трошиме, секако – ако водиме доволно активен и динамичен живот. Важно е да нема вишок калории.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]